Najava IV ciklusa Programa „Upravljanje regionalnim razvojem kroz EU fondove“

30. 01. 2018.

Fond „Evropski poslovi“ APV u saradnji sa Univerzitetom Educons iz Sremske Kamenice sprovodi IV ciklus Programa „Upravljanje regionalnim razvojem kroz EU fondove“.

Obzirom da se svake godine značajna EU sredstva odobravaju za sprovođenje projekata na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou širom Evropske unije i država koje se nalaze u pretpristupnom procesu, cilj Programa je upoznavanje sa politikama Evropske unije i priprema polaznika za kreiranje i implementaciju evropskih projekata što je podržano velikim brojem  predmeta i intenzvnom razmenom znanja sa predavačima, kao interakcijom između polaznika tokom realizacije zajedničkih radnih zadataka. Program pruža detaljne informacije o širokom spektru raspoloživih EU fondova i programa kojima se finansiraju projekti u različitim oblastima (zaštita životne sredine, privreda, obrazovanje, kultura i dr.), pripemi uspešnih projekata, upravljanju odobrenim projektima i kontroli trošenja EU sredstava.

Kao specifični ciljevi izdavajaju se sledeći:

• sticanje znanja o različitim akterima i institucijama u donošenju odluka i zakonodavnim procedurama u Evropskoj uniji, naročito u oblasti regionalne politike;
  • obuka polaznika na pripremu, planiranje i implementaciju razvojnih projekata;
  • uvid u strukturu evropskih fondova i programa, sa posebnim osvrtom na programe dostupne korisnicima iz Srbije;
  • razumevanje značaja i uticaja Instrumenata za pretpristupnu pomoć (IPA);
  • sticanje znanja neophodnih za adekvatnu primenu propisa EU;
  • umrežavanje među polaznicima.

Nastavni plan i program predviđa realizaciju Programa kroz četiri modula (Ekonomija, Pravo i politike Evropske unije i proces pridruživanja, Upravljanje lokalnim i regionalnim razvojem, Programi Evropske unije Upravljanje projektima) sa ukupno 23 nastavne discipline i fondom od 200 časova aktivne nastave.

Vremenski okvir održavanja Programa je 13 radnih nedelja. Način izvođenja nastave obuhvata klasična predavanja, interaktivne radionice, prikaz studija slučajeva, dve jednodnevne terenske posete u Vojvodini, jedno višednevno studijsko putovanje u inostranstvo, kao i razvoj projektnih ideja radi konkurisanja za sredstva iz EU fondova.

Nastava se odražva petkom posle podne i subotom na Univerzitetu Educons u Sremskoj Kamenici.

Predavači na Programu su stručnjaci koji poseduju veliko teorijsko i praktično iskustvo u upravljanju EU fondovima i programima.

Prednosti Programa:

• sticanje kvalifikacija za upravljanje projektima finansiranim sredstvima Evropske unije;
  • upoznavanje sa pravlima i procedurama projektnog finansiranja Evropske unije;
  • nadogradnja znanja sa novinama koje donosi finansijska perspektiva 2014-2020;
  • kvalifikiovani predavači sa iskustvom;
  • dve jednodnevne terenske posete na teritoriji Vojvodine;
  • studijsko putovanje u regionu EU (u trajanju od 3 do 6 dana);
  • širenje mreže potencijalnih partnera;
  • sticanje znanja o upravljanju projektnim ciklusom;
  • predstavljanje uspešnih projekata;
  • uverenje za polaznike koji uspešno savladaju Program.

Program je namenjen zaposlenima u:

• pokrajinskoj administraciji,
  • jedinicama lokalne samouprave,
  • razvojnim agencijama,
  • kancelarijama za lokalno-ekonomski razvoj,
  • opštinskim turističkim organizacijama,
  • javnim i javno-komunalnim preduzećima,
  • institucijama kulture,
  • organizacijama civilnog društva (udruenja građana, nevladine organizacije, itd.),
  • visokoškolskim institucijama, institutima i istraživačkim ustanovama,
  • drugim institucijama koje se mogu javiti kao korisnici sredstava iz evropskih fondova.

Uslovi za prijavu na program:

• lica koja se Evropskom unijom ili pojedinim aspektima njenog delovanja bave u okviru svojih radnih aktivnosti, lica zadužena za pisanje projekata finansiranih iz međunarodne razvojne pomoći;
  • lica koja rade u organizacijama koje su registrovane ili deluju na teritoriji AP Vojvodine;
  • saglasnost institucija za učešće kandidata na Programu;
  • mogućnost prisustva na svim modulima (najmanje 70% prisustva na svakom modulu);
  • stečeno visoko obrazovanje na minimum studijama prvog stepena, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine;
  • poznavanje tada na računaru (MS Office paket).

Kriterijumi za odabir polaznika:

• motivacija kandidata za učešće na obuci,
  • saglasnost kandidata za učešće na obuci,
  • pismo preporuke,
  • ravnomerna uključenost kandidata sa i bez iskustva, u pripremi i implementaciji nacionalnih i međunarodnih projekata, u cilju razmene i prenošenja iskustavai između samih polaznika tokom interaktivnog rada,
  • uključivanje kandidata iz svih opština u cilju podsticanja ravnomernog regionalnog razvoja na teritoriji AP Vojvodine,
  • ravnomerna zastupljenost svih obrazovnih profila visokoškolskih institucija,
  • ravnoerna zastupljenost kandidata.

NAPOMENA: Kompletan Program finansiran je sredstvima Autonomne pokrajine Vojvodine.

Početak Programa predviđen je za mesec februar 2018. godine, a završetak je predviđen za mesec jun 2018. godine.

Prijavni formular možete preuzeti ovde: PRIJAVNI.FORMULAR

Rok za dostavljanje potpisane i overene prijave je 06. februar 2018. godine u 16.00 časova:

putem elektronske pošte na adresu:

office@vojvodinahouse.eu

Dodatne informacije možete dobiti od koordinatora Programa ispred Fonda „Evropski poslovi“ AP Vojvodine:

Jelene Tošković, putem telefona 021/310 2093 ili putem elektronske pošte na adresu:

toskovic@vojvodinahouse.eu

i Dejane Luković, putem telefona 021/310 1559 ili putem elektronske pošte na adresu:

lukovic@vojvodinahouse.eu

izvor: www.vojvodinahouse.eu