Potpisana Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja

08. 07. 2016.

U četrtak 07.jula, 2016. godine u Medija centru u Beogradu, potpisana je Deklaracija o unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji čiji su potpisnici rektori 5 privatnih Univerziteta i to: Univerzitet Metropolitan, Univerzitet Educons, Univerzitet Privredna akademija, Alfa BK Univerzitet i Univerzitet u Novom Pazaru.

14

Primarni cilj navedene deklaracije je pozivanje uticajnih faktora da se opredele za suštinsko reformisanje sistema visokog obrazovanja u Srbiji, u cilju uvećanja njegovog kvaliteta i elimisanja negativnih pojava sa kojima se suočavaju studenti, nastavno-naučni kadar i druge interesne grupe.
Oslanjajući se na smernice iz Rezolucije Evropskog parlamenta 2015/2892 na koju se poziva i Nacionalni savet za visoko obrazovanje Republike Srbije unapređenje kvaliteta rada visokoškolskih ustanova ovom Rezolucijom treba da obuhvati što veći broj privatnih i državnih obrazovnih institucija koje će jasnijim usmeravanjem rada fakulteta i uvažavajući slobodnu konkurenciju i ravnopravnost, diplomiranim studentima omogućiti kvalitetno znaje i razvoj veština za tržište rada.
Rektor Univerziteta Educons, prof. dr Aleksandar Andrejević je istakao da ovom Deklaracijom rektori nastoje da potvrde kredibilitet privatnih univerziteta i zadobiju poverenje javnosti, a da mladima obezbede posao kroz programe saradnje sa privredom.
U cilju sprovođenja navedenih stavki u Deklaraciji najavljeno je i formiranje Etičkog odbora i usvajanje odgovarajućeg Etičkog kodeksa.